Obowiązkowe ubezpieczenia rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
13 marca 2023

Wójt Gminy Liw uprzejmie przypomina, że każdy rolnik (osoba fizyczna, w której posiadaniu lub współposiadaniu jest gospodarstwo rolne), który jest właścicielem bądź współwłaścicielem gospodarstwa rolnego, czyli użytków rolnych, gruntów pod stawami oraz sklasyfikowanych jako użytki rolne gruntów pod zabudowaniami, przekraczający łącznie powierzchnię  1,0 ha, jeżeli podlega on w całości lub części opodatkowaniu podatkiem rolnym, a także obszar takich użytków i gruntów, niezależnie od jego powierzchni, jeżeli jest prowadzona na nim produkcja rolna, stanowiąca dział specjalny w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia:

- OC rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego

- budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych

- upraw rolnych o ile uzyskał płatności bezpośrednie w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach wsparcia bezpośredniego.

Kwestie związane z ubezpieczeniem OC rolników oraz z ubezpieczeniem budynków rolniczych uregulowane są w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Zgodnie z przepisami tej ustawy, umowę ubezpieczenia OC rolnika i ubezpieczenia budynków rolniczych zawiera się na okres 12 miesięcy.

W przypadku niespełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia, tj. posiadania ochrony ubezpieczeniowej, przepisy przewidują opłatę (karę) w wysokości:

- 1/10 minimalnego wynagrodzenia za pracę w ubezpieczeniu OC rolników

- 1/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę w ubezpieczeniu budynków rolniczych

 

Kwestie związane z ubezpieczeniem upraw rolnych uregulowane są w ustawie z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Rolnik, który uzyskał płatności bezpośrednie do gruntów rolnych w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, ma obowiązek zawrzeć umowę ubezpieczenia obowiązkowego co najmniej 50% powierzchni upraw.

Opłata (kara) w przypadku niespełnienia obowiązku ubezpieczenia stanowi równowartość w złotych 2 euro od 1 ha (ustaloną przy zastosowaniu kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski według tabeli kursów nr 1 w roku kontroli).

Jednocześnie informujemy, że organy administracji są zobowiązane do przeprowadzania kontroli zawarcia powyższych ubezpieczeń. Dokumentem potwierdzającym spełnienie obowiązku jest polisa lub inny dokument ubezpieczenia, wystawiony przez zakład ubezpieczeń. 

Wniesienie opłaty za niespełnienie obowiązku ubezpieczenia nie powoduje udzielenia ochrony ubezpieczeniowej i nie zwalnia z obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2023-03-13
Data publikacji:2023-03-13
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Grzegorz Wołynka
Liczba odwiedzin:1209