Jesteś tutaj: Start / O nas / Ruchna

Ruchna

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

RUCHNA - wieś położona 5 km od Węgrowa przy szosie do Siedlec. Do 1944 r. istniał tu pałac hrabiów Łubieńskich. Do czasów obecnych zachował się park, pierwotnie w stylu angielskim, obecnie opuszczonym i zdziczałym, wart jednak odwiedzania ze względu na piękne okazy drzew i pozostałości sieci wodnej (stawy, kanały). Dojście do parku od przystanku PKS, aleja wysadzoną topolami, obok zabudowań PGR.

 Najbardziej interesujące zabytki architektury i budownictwa we wsi stanowią zabudowania podworskie, a w tym w szczególności:

 • czworak murowany z 1890 roku,
 • kuchnia dworska (obecnie budynek mieszkalny) murowana z końca XIX wieku,
 • zespół murowanych budynków gospodarczych z końca XIX wieku (2 obory, 2 stodoły, spichlerz).

 Z założenia dworskiego zachował się ponadto park krajobrazowy z 1925 roku, założony według projektu Waleriana Kronenberga. Plan parku ma kształt wielokąta. Jego główny element kompozycyjny stanowią cztery łączące się ze sobą stawy, przy pomocy rowów melioracyjnych połączone z Liwcem. Stawy są zamiedbane i niezagospodarowane. W parku zachował się starodrzew, w którym dominują jesiony i kasztanowce. W niewielkiej ilości występują drzewa iglaste oraz rzadko występujący na tych terenach miłorząb.

Budownictwo społeczne we wsi reprezentuje budynek szkoły (obecnie przedszkole) murowany z 1906 roku. Pomimo istnienia we wsi sporej liczby zabudowy drewnianej zagród w wykazie obiektów zainteresowania konserwatorskiego budynki tego typu nie występują.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Samorządowe Przedszkole

  Samorządowe Przedszkole

 • Powiększ zdjęcie Samorządowe Przedszkole

  Samorządowe Przedszkole

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-01-22
Data publikacji:2016-01-22
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Grzegorz Wołynka
Liczba odwiedzin:23707